Köksal Eğitim Vakfı

HAKKIMIZDA

 

KEV'in Doğumu

Köksal Eğitim Vakfı, 25.02.1993 tarihinde başarılı fakat imkanları kısıtlı öğrencilin eğitimlerini tamamlamasına katkıda bulunmak amacıyla, Pet Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. H.Güntekin Köksal tarafından kurulmuştur.

Kendisi de devlet bursuyla okuyan Köksal KEV’in kuruluş hikayesini şöyle anlatıyor:
“Ben memur çocuğuyum. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi sınavlarını kazandım, ancak okurken hayatımı idame etmemi sağlayacak parayı bulamadım. Kardeşim de kolejde okuyordu ve ailemin her ikimizi de okutacak parası yoktu.

Bu nedenle Teknik Üniversite’yi bıraktım ve Askeri Tıbbiye-yi Şahane’ye girdim. Her zaman çok başarılı bir öğrenciydim. Burada ikinci sınıfa geçerken bir arkadaşımın yerine sınava girdim, yakalandım. Doğal olarak her ikimiz de okuldan atıldık. Ben de İTÜ’nün sınavına tekrar girdim ve kazandım.

Bu defa tüm akrabalarıma eşime, dostuma mektup yazdım. Bana eğitimim süresince biraz yardım edebilir misiniz, size daha sonra ödemek isterim dedim. Nurlar içinde uyusun sadece teyzemin kızı, Süreyya Ablamın Kocası, Nurettin Madran Ağabey bana cevap verdi ve destekleyeceğini söyledi. Devlet memuru olmasına rağmen, tüm zengin akrabalarımın yanında bana destek veren tek kişi oldu. O bursu da almama gerek olmadı, nitekim 1953 senesinde İTÜ’de ikinci sınıfta okurken bir arkadaşım, devletin sınav ile Avrupa’da okuma bursu açtığını söyledi.

Sınav 3 gün sonra idi. Sınava girmek için belgeleri hazırladık, sınav salonuna girdiğimde içeride bine yakın kişinin olduğunu gördüm. Sadece 7 kişi alacaklardı. Nitekim sınavı kazananlardan biri ben oldum ve böylece Avusturya’ya gitme imkânı yakaladım. İşte bu olay, ileride mutlaka imkânları kısıtlı olan öğrencileri okutmam için bana vesile oldu.”

Köksal, KEV’in kuruluş tarihinden 1994 yılına kadar KEV Başkanlığını yürüttü.

KEV’in Yaşamı

Köksal Eğitim Vakfı’nın Başkanlığını 22 yıl süresince Pınar Köksal yürütmüş, 2016 yılı itibariyle görevini kızı Zeynep Köksal Yaykıran’a devretmiştir.. Pınar Köksal, H.Güntekin Köksal’ın eşi, aynı zamanda Pet Holding Başkan Yardımcısıdır. Pınar Köksal’ın Başkanlığı ve kurulduğu günden günümüze KEV, yüzlerce üniversite öğrencisine burs imkanı tanımış ve yüzlerce öğrenciye karşılıksız kitap yardımında bulunmuştur. Ayrıca bir çok öğrenciye de sosyal yardımda bulunmuştur.

Vakıf Kuruluşunun ilk 22 yılında karşılıklı olarak burs vermiş, böylelikle gerek Pet Holding’in katkıları, gerek gönüllülerinin, gerekse mezun olan bursiyer öğrencilerin geri ödemeleri ile idame ettirilmiştir.

Kurulduğu günden günümüze mezunları arasında, Mühendisler, Avukatlar, İdariciler, Hakimler, Doktorlar, İş insanları olmuş, Türkiye’de ve dünyada KEV mezunları, birbirinden farklı ve başarılı işlerde, şirketlerde ve pozisyonlarda çalışmış ve çalışmaktadırlar.

Pınar Köksal Hanım'ın tüm bursiyerlere bir anne şefkatiyle yaklaşması, hiç tanımadığı bir insan için o kadar zaman harcaması hayata olan bakış açımı tamamiyle değiştirmiştir. Okuduğum dönemde eğitim ve öğretim hayatım için desteklerini esirgemeyen Köksal Eğitim Vakfı’na minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Pınar Hanım’ın ellerinden öpüyorum.

Sevgiyle kalın...

SALİM TURGUT

(2006-2007)

Köksal Eğitim Vakfı sizden mükemmel bir öğrenci olmanızı beklemez. İdeolojik olarak sorgulanabileceğiniz mülakatlara katılmanızı şart koşmaz, ya da burs alabilmek için karşılarında ezilip büzülmenizi istemez. Sadece burs istemeniz yeterlidir. Vakfın devamlılığı için, sizin öğrenciyken yaşadığınız rahatlığı sonrakilerin de yaşayabilmesi için mezun olup işe başladığınızda (yalnızca) borcunuzu ödemenizi bekler ki bu zincire yeni halkalar da eklenebilsin.

Ben de bu sağlam zincirin bir halkası olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum, vakfın kurulması ve devamlılığı için karşılıksız emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.

ALİ AKKUS

(2008-2009)

ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Maddi olarak ailemin zor durumda olduğu bir dönemde KEV’den burs aldım. Miktar olarak çok fazla görünmeyen bu bursların, bir öğrencinin yaşamını kolaylaştırmada çok büyük bir yer kapladığını düşünüyorum. İş hayatına yeni girmiş bir birey olarak ben de önümüzdeki zaman dilimi içerisinde Köksal Eğitim Vakfı aracılığıyla öğrenci kardeşlerimize burs vererek destek olmak isterim.

İyi Çalışmalar

Burak ALKAN

(2011-2012)

Tıp eğitimimin 5. ve 6. sınıfında maddi olarak çok zor durumdaydım, son çare olarak KEV’e başvurdum ve başvurum kabul olunca çok sevindim, çünkü çaresiz olduğum bir dönemde benim için umut kaynağı oldu aldığım kredi. Bu sayede eğitimime devam edebildim, KEV ailesine eğitimime destek oldukları için teşekkürü borç biliyorum, bugün doktor oldum, aldığım parayı geri ödeyerek benim gibi sıkıntı çeken öğrencilere birazcık da olsa destek olarak mutlu olacağım, saygılarımla...

Dr. Nadiye ATLI

(2013-2014)

KEV'in Yarını

2015 yılı, Köksal Eğitim Vakfı için değişimin yılı oldu.

KEV 2015-2016 Eğitim yılı itibariyle bursları karşılıksız olarak vermeye başladı. Daha önceden üniversite son sınıf öğrencileri ile sınırlı olan bursiyer seçimlerini, üniversitenin her sınıfından öğrenci kabul ederek değiştirdi. Böylelikle KEV, bursiyer öğrencilerinin daha fazla hayatlarına dokunmayı, ayrıca Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu, iyi eğitimli, modern, kabiliyetli iş gücüne katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Yeni dönemde KEV “Gönüllüleri” ile daha sıkı ve yakın bir ilişki içinde olacaktır. Adına Güntekin Bey’in soyadından alan Köksal Eğitim Vakfı, tabi olarak Köksal Ailesi’nin ve Pet Holding’in destekleri ve “Gönüllüler” grubu ile hedef büyütmeye devam edecektir.

Vakıf her sene düzenli olarak bursiyer öğrencileriyle toplantılar düzenlemeye devam edecek ve ayrıca bursiyer öğrencileri için çeşitli mentörlük programları organize edecektir. Bursiyer öğrenciler ile birlikte düşünülerek düzenlenecek özel programlar hedeflenmektedir.

KEV YÖNETİM KURULU

KEV Yönetim Kurulu

 

 

Yönetim Kurulu Başkanı
Zeynep Köksal Yaykıran


Bilkent Ünv. Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunudur. Üzerine Londra’da European Business School’da Girişimci İşletmecilik mastırı ve Londra Webster University’de MBA (İşletme mastırını) tamamlamıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra 2005 yılında Pet Holding’de çalışmaya başlamıştır. Holding bünyesinde bulunan şirketlerinin hepsinde farklı kademelerde ve projelerde çalışmıştır. Halen Pet Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Köksal Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
İnci  Pekgüleç Apaydın


1963 Yılında Bursa’da doğmuş, 1980 yılında Ankara Mimar Kemal Lisesi’nden ve 1985 yılında ODTÜ İstatistik Bölümü’nden mezun olmuştur. 1985 - 1989 Öğrenim yıllarında devam ettiği ODTÜ Yöneylem Araştırması Bölümü Yüksek Lisans Programı neticesinde Mastır derecesini almıştır. 1985 Kasım ayında Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığında göreve başlayan Apaydın, Kurumun iki kurum halinde yeniden düzenlenmesi nedeniyle görevine, 2008 yılı Temmuz ayında emekli olana kadar, Hazine Müsteşarlığı Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü bünyesine faaliyet gösteren Bilgi İşlem Merkezinde Sistem Geliştirme Dairesi Başkanı olarak devam etmiştir. Apaydın ayrıca, 1989 yılından beri ODTÜ ve 2004 yılından beri de Bilkent Üniversitesinde yarı zamanlı Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Bilişim sektörünün en büyük sivil toplum örgütü olan Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) eski Başkanlarından olan Apaydın, evli ve bir çocuk annesidir.

 

Yönetim Kurulu Üyesi
DR. Mehmet Ali Ak


Petrol endüstrisinde arama, iş geliştirme ve idarecilik görevlerinde 33 yıllık tecrübesi bulunan Dr. Ali Ak, 2001 yılından bu yana Petoil Genel Müdürü görevini yürütmektedir. Kendisi, Petoil’e girmeden önce Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda (TPAO) Arama Dairesi Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 1995-1998 yılları arasında, Avrupa Yerbilimci ve Mühendisler Derneği (EAGE)Yönetim Kurulunda sırasıyla Başkan Yardımcısı, Başkan ve Geçmiş Başkan olarak bulunmuştur. Dr. AK, Jeofizik Lisans ve Yüksek Lisansını İstanbul Üniversitesi’nde, aynı alandaki doktorasını da Ankara Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

 

Yönetim Kurulu Üyesi
Suphi Kabadayı


2006 yılından beri Pet Holding bünyesindeki Pet Kontur A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yapan Suphi Kabadayı, 1977 yılında iş hayatına başlamış ve bugüne kadar Ziraat Bankası'nda Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Müdür Yardımcısı, Genel Müdür Yardımcısı; Vakıflar Bankası ve Tekstil Bank'ta Kredi Kartları Koordinatörü; Şekerbank'ta Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Suphi Kabadayı, TED Ankara Koleji ve Bursa İ.T.İ.A mezunudur.

 

Yönetim Kurulu Üyesi
Tekin Karageyik


2005 yılından bu yana Pet Holding bünyesinde İdari İşler ve Personel Müdürü olarak görev yapmaktadır.1973-2002 yılları arasında TPAO Ortaklığı Arama Grubu Sismik Ekiplerinde sırasıyla Kamp Amiri Yrd. , Kamp Amiri ve Baş Kamp Amiri olarak görev yapmıştır. Çalık Enerji Grubunda, 2003-2004 yıllarında Petrol ve Doğal Gaz Sondaj Ekibi Kamp Amirliği görevinde bulunmuştur(Türkmenistan/Körpece). Karageyik, Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümü mezunudur.

BAŞKANIN MESAJI

Sevgili Öğrenciler,

1993 senesinde babam Güntekin Köksal tarafından kurulan ve 22 yıl süreyle annem Pınar Köksal tarafından yönetilen, 2016 yılı itibariyle başkanlığını devraldığım Köksal Eğitim Vakfı adına seslenmekten büyük mutluluk ve onur duyuyorum.
Çok değil, 17 sene önce ben de sizler gibi üniversiteye adım atmıştım. (Şu anda 17 yıl size çok gibi gelebilir biliyorum, nitekim bazılarınız sadece 17 yaşındasınız, ama hayat su, akıp gidiyor...)
Üniversiteye ilk başladığım zamanlar hala aklımda. İçimde dünyayı değiştirecek bir güç olduğunu, sınırsız enerjim olduğunu hissediyordum. Hayallerim çok büyüktü. Her zaman hep en yüksekleri hedefledim. İnsan sizin yaşlarınızda korkusuz ve biraz umarsız oluyor. Yaşınızın gereği, “deli”kanlısınız işte. Hayatınızın en tatlı dönemlerindesiniz. Tatlı diyorum çünkü gençliğin enerjisini hemen hiç bir güç soldurmaya yetmiyor. Önemli olan bu yoğun enerjinizi verimli kullanmanız ve dışa sevgi ve saygı ile vurmanız.
Derslerinizde başarılı olmayı hedefleyin, ama hayatı da kaçırmayın. Okuduğunuz üniversitelerin sosyal hayatına mutlaka dahil olun. Hobiniz olmadan ve hobinizi geliştirmeden üniversitenizden mezun olmayın. İş hayatında hobileri çok olan insanlar daha kolay yer edinirler. Hayat sadece okul olmadığı gibi, sadece iş de değildir. Üniversiteler, sosyal yönünüzü geliştirmenize olanak sağlayan kurumlardır. Çeşitli öğrenci klüplerinde aktif rol oynayın. Böylelikle hem okulun, hem de okumanın tadını aynı anda çıkarabilme şansı yakalarsınız. Ayrıca okuduğunuz yıllar içerisinde mutlaka staj yapmaya çalışın. Okuldan iş bilmeyen mezunlar olarak çıkmak istemezsiniz.
Köksal Eğitim Vakfı olarak bizim en büyük idealimiz, içinde insan sevgisi barındıran, çalışkan, kabiliyetli, kendisine olduğu kadar etrafına da fayda sağlayabilen, modern, yüzünü ilme,bilime ve sanata çevirmiş, yeniliklere açık, siz sevgili gençlere destek olabilmek. Temennimiz, sizler de iş hayatına atıldıktan sonra bu destek ağımızı, sizlerle daha da geliştirmek.
Size sadece maddi olarak destek olmak istemiyoruz. Üniversitede okuduğunuz yıllar süresince sizi pek çok sanatsal aktiviteye, eğitim programına, mentörlük programlarına, konser organizasyonlarına ve daha nice KEV organizasyonuna davet etmek istiyoruz. Diliyoruz ki, okuduğunuz yıllar süresince, siz sadece başarınızı koruyun ve hayata dahil olmaya başlayın. KEV aracılığıyla farklı organizasyonlarla okul dışında kendinizi daha da geliştirmeye çalışın.
Biz aydınlık, ilme, bilime, sanata, farklılıklara ve çalışmaya değer veren, başarılı ve yüreğinde insan sevgisi taşıyan bir Türk gençliği ile yarınlarımızın kararmayacağını biliyoruz. Çocuklarımıza bırakmak istediğimiz özgür, demokratik, laik, insan ve canlı haklarının gözetildiği, eşitlikçi bir Türkiye ve gelecek için sizin gibi değerli gençlerimize fırsat eşitliği sunmaktan büyük onur ve mutluluk duyuyoruz. Siz çalışmaktan, üretmekten, yaratmaktan vazgeçmeyin. Başarı sizi bulacaktır.
Sevgi kalbinizden ayrılmasın...

 

Zeynep KÖKSAL YAYKIRAN
KEV Yönetim Kurulu Başkanı

KEV'İN DEĞERLERİ

Vizyon

Bağımsız, dinamik, şeffaf, güvenilir ve istikrarlı bir kurum olmak.

Misyon

Başarılı olup maddi imkanı kısıtlı, çalışkan,güvenilir,dürüst ve öncü gençleri öğrenimleri süresince desteklemek; onların sanatsal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamak.

İlke ve Değerler

>Güvenilir ve Dürüsttür.

>Yurttaşlarının mutlu olduğu laik, çağdaş ve modern Türkiye'yi hedefler.

>Atatürk ilkelerine ve devrimlerine gönülden bağlıdır.

>Hukukun üstünlüğüne inanır.

>İnsan,doğa ve çevreye saygılıdır.

>Değişime ve gelişime açıktır. Sürekli daha iyi'yi kovalar.

>Takım ruhuna inanır.

>Empati yapar.

>Eğitime katkı sunar.

Hedefler

Türkiye'yi ileri medeniyetler seviyesine ulaştırmak yolunda fayda sağlayabilmek için KEV'in hedefleri:

>Başarılı olup maddi imkanları kısıtlı olan öğrencilere burs sağlamak,

>Bursiyer sayısını genişleterek Vakfı Büyütmek,

>Bursiyerlerinin ''Hayatlarına Dokunmak''

>Sadece para vermek değil, öğrencilerine farklı ihtiyaçları konusunda da yardımcı olmaya çalışmak,mentorlük etmek,

>Sosyal sorumluluk projelerine destek vermek.

MALİ BİLGİLER

KEV YÖNETMELİĞİ

KÖKSAL EĞİTİM VAKFI

EĞİTİM BURSLARI YÖNETMELİĞİ

AMAÇ :

Madde 1 - Bu yönetmelik, KÖKSAL EĞİTİM VAKFI resmi senedinin 3. maddesinde öngörülen eğitim burslarının uygulama ilkelerinin belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır.


TANIMLAR :

Madde 2 - Bu yönetmelikte kullanılan ibarelerin anlamları aşağıda gösterilmiştir.

Vakıf : KÖKSAL EĞİTİM VAKFI,

Vakıf Senedi : Köksal Eğitim Vakfı Resmi Senedi,

Eğitim Kurumu : Bu yönetmeliğin kapsamına giren eğitim kuruluşları.


BURSLARIN KAYNAKLARI :

Madde 3 - Eğitim Burslarının Kaynakları şunlardır :

a) Vakıf senedinin 5. maddesi gereğince vakfedilen malvarlığı,

b) Vakfın diğer gelirleri,

c) Kişi ve kuruluşlarca yapılacak bağışlar,


BURSLARIN DUYURULMASI :

Madde 4 - Vakfın bu yönetmeliğin 3. maddesinde yazılı kaynaklardan tahsis edeceği eğitim bursları, Vakıf Yönetim Kurulu tarafından burs verilecek eğitim kurumları, tahsis edilecek burs sayısı ve aylık burs tutarının saptanması takiben her yıl Eylül ayından itibaren belirlenen eğitim kurumlarına duyurulur. Gerektiğinde, öğrencilerin göreceği şekilde asılacak duvar afişi ve diğer iletişim yolları ile de burs duyuruları yapılabilir. Belirtilen duyuruların dışındaki eğitim kurumlarına burs verilmesi hususu, yönetim kurulunun taktirindedir.


BURS VERİLECEK ÖĞRENCİLERİN NİTELİKLERİ :

Madde 5 – Burs verilecek öğrencilerde aranan nitelikler aşağıda gösterilmiştir :

a) T.C. vatandaşı olmak,

b) Demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı olmak,

c) Lisans eğitimi için maddi desteğe ihtiyacı olmak,

d) Kazanç getiren herhangi bir işte çalışmamak. “Yarışmalarda ödül kazanmak bursa engel teşkil etmez.”

e) Başka bir resmi veya özel kurumdan burs almamak

f) Uzaktan öğretim öğrencisi olmamak

g) Müracat tarihinde 25 yaşını geçmemiş olmak

h) Yüz kızartıcı suçlardan mahkum olmamak


BURSLARIN YÜKÜMLÜLÜĞÜ :

Madde 6 - Köksal Eğitim Vakfı bursları karşılıksızdır.


ÖĞRENCİLERİN SEÇİMİ :

Madde 7 – Burs başvuruları her sene duyurularda belirtilen tarihlerde, Köksal Eğitim Vakfı’nın resmi web sitesi; www.kev.org.tr adresinden; form doldurularak posta yolu ile veya elden vakıf sekretaryasına yapılır.


İSTENİLEN EVRAKLAR

www.kev.org.tr adresinden indirilebilecek “KEV Burs Başvurusu Formu”na ilaveten;

a) Nüfus Cüzdanı fotokopisi

b) 1 adet Vesikalık fotoğraf

c) Öğretim kurumundan güncel olarak alınmış, onaylı Öğrenci Belgesi,

d) Cumhuriyet Savcılığı’ndan güncel olarak alınmış sabıka kaydı belgesi

e) Yükseköğrenime yeni başlayan adaylar: LYS ve ÖSYS sonuç belgelerinin fotokopisi

f) Halen yüksekokul öğrenimi devam edenler: Mevcut eğitim kurumundan aldığı transcript örneği (Aldığı notlar, dersler ve genel not ortalamasının gösterildiği belgenin öğretim kurumundan onaylı bir örneği)

g) Aile durumu; anne ve babasının işi, ailenin yıllık veya aylık kazancı (maaş bordroları örnekleri, vergi levhası, maaş belgesi), varsa kardeş(ler)inin durumu,


Bu bilgiler her öğrenci için ayrı bir dosyada toplanır. Bu toplanan başvurular arasından Yönetim Kurulunca burs alması uygun görülen adaylar mülakata çağırılırlar. Sonuçlar ilgili eğitim kurumlarına yazılı olarak bildirilir ve Köksal Eğitim Vakfı’nın internet sitesinde duyrulur.


BİR ÖNCEKİ ÖĞRENİM YILINDA BURS ALANLAR :

Madde 8 – Bir önceki öğrenim yılını Vakıf bursu ile bitiren öğrencilere, Madde 9’a aykırı olmadığı sürece devam hakkı tanınır.


BURSLARIN KESİLMESİ :

Madde 9 – Burs alan öğrencilerin bursları aşağıda belirtilen maddeler gerçekleşir ise, Vakıf Yönetim Kurulu kararı ile kesilebilir.

a) 5. Madde'deki nitelikleri haiz olmadıkları sonradan tesbit edilen öğrenciler,

b) Lisans eğitimi süresi içinde genel not ortalamasını 2.00’ın altına düşüren ve almış olduğu bir dersten 2 defa başarısız olan öğrenciler.

c) Vakfa bilgi vermeden, başka kurum ve kuruluştan burs alan öğrenciler,

d) Vakfa bilgi vermeden, okuduğu üniversite veya öğrenim dalını değiştiren öğrenciler,

e) Vakfın istediği belgeleri göndermeyen öğrenciler.

f) Lisans öğrenimi sırasında 1 yarı yıl için uzaklaştırma cezası verildiği bildirilen öğrenciler.


BURSİYER ÖĞRENCİLERLE İLİŞKİLER :

Madde 10 – Vakıf ile bursiyer öğrenciler arasında gerek öğrenim döneminde, gerek mezuniyetlerinden sonra ilişkilerin sürdürülmesine, maddi ve manevi dayanışmanın geliştirilmesine özen gösterilir. Vakıftan burs alarak mezun olan öğrenciler mezuniyetlerini takiben, işe girip maddi olarak imkan bulduktan sonra Vakfa maddi ve manevi katkıda bulunmayı, imkanları ölçüsünde öğrenciler okutmayı gönüllü bir yükümlülük olarak benimser.


SOSYAL FAALİYET VE TANITMA :

Madde 11 – Her yıl bursiyer öğrencilerle en az bir toplantı düzenlenerek, bursiyerlerin birbirleri ve Vakıf Yöneticileri ile tanışmaları sağlanır.


YÜRÜRLÜK :

Madde 12 - Bu yönetmelik, 22 Eylül 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girmek ve Vakıf Yönetim Kurulu’nun 1 Eylül 2015 tarih, 7 sayılı kararı ile kabul edilmiş önceki yönetmelik ek ve tadilleriyle birlikte aynı tarih itibari ile yürürlükten kalkmak kaydıyla Vakıf Yönetim Kurulu’nun 22/09/2016 tarih 8 sayılı kararı ile kabul edilmiştir.

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI


KÖKSAL EĞİTİM VAKFI KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI HAKKINDA AYDINLATMA METNİ

Köksal Eğitim Vakfı olarak kişisel verilerinizin güvenliği hususuna azami hassasiyet göstermekteyiz. Bu bilinçle, muhataplarımızın, üyelerimizin, bursiyerlerimizin, mali ve/veya ayni yardım alabilmek için başvuruda bulunan adaylarımızın paylaşmış oldukları kişisel verileri ile çalışanlarımız dahil Vakfımız ile ilişkili şahısların uhdemizde bulunan kişisel verilerinin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVK Kanunu”)’na uygun olarak işlenerek, muhafaza edilmesine büyük önem atfetmekteyiz. Bu sorumluluğumuzun bilinci ile KVK Kanunu’nda tanımlı şekli ile “Veri Sorumlusu” sıfatıyla, kişisel verilerinizi aşağıda izah edildiği surette ve mevzuat tarafından emredilen sınırlar çerçevesinde işlemekteyiz. Vakfımız işlediğimiz kişisel bilgilerin gizliliğini korumak için, sistem altyapısı ve internet sunucularını en güvenilir seviyede tutmaktadır.


a. Veri Sorumlusu ve Temsilcisi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“6698 sayılı Kanun”) uyarınca, kişisel verileriniz; veri sorumlusu olarak “Filistin Caddesi No:16 GOP-Ankara” adresinde mukim Köksal Eğitim Vakfı tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.


b. Kişisel Verilerin Hangi Amaçla İşleneceği

Kişisel verileriniz;

ı) Hukuka ve dürüstlük kuralının öngördüğü biçimde,

ıı) İşlenme amaçları ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olarak,

ııı) Doğru ve güncel olarak,

ıv) Belirli açık ve meşru amaçlar ile işlenecektir. Toplanan kişisel verileriniz, Veri sorumlusu olarak Vakfımız tarafından, çeşitli eğitim, seminer vb. gibi organizasyonların yapılması, burs programlarının sağlanabilmesi, tanıtım, teşekkür, bilgilendirme ve duyuru gibi amaçlarla iletişimler yapılması, bağış çalışmalarının gerçekleştirilmesi, Vakfımıza mali ve/veya ayni yardım başvurularının değerlendirilmesi, Vakfımız ile ilişki içerisinde olan kişilerin hukuki emniyetinin sağlanması, eğitime teşvik amaçlı yarışmalar düzenlenmesi ve mevzuat tarafından öngörülen sair yükümlülüklerin yerine getirilmesi gibi amaçlar çerçevesinde 6698 sayılı Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları dahilinde işlenecektir.


c. İşlenen Kişisel Verilerin Kimlere ve Hangi Amaçla Aktarılabileceği

Toplanan kişisel verileriniz; Vakıf faaliyetlerimizin gerçekleştirilmesi için işbirliği yaptığımız ortaklarımız, iş bağlantılarımız, ifa yardımcılarımız ve alt yüklenicilerimiz ile vakıf faaliyetleri doğrultusunda ya da düzenleyici denetleyici kurumlar ve resmi mercilerle ilgili mevzuatın öngördüğü durumlarda yurt içine veya yurt dışına 6698 sayılı Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde sınırlı olarak aktarılabilecektir.


ç. Kişisel Veri Toplamanın Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, yukarıda belirtilen amaç ve kapsamda sözlü, yazılı veya elektronik olarak toplanabilir. Vakfımız veya Vakfımız adına veri işleyen gerçek ya da tüzel kişiler tarafından sayılanlarla sınırlı olmamak üzere kişisel verileriniz, yarışma başvuru formları, burs başvuru formları, muhtelif sözleşmeler, elektronik posta gibi araçlar üzerinden sözlü, yazılı veya elektronik ortamda toplanmaktadır.6698 sayılı Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında bu Aydınlatma Metni’nin (b) ve (c) maddelerinde belirtilen amaçlarla işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir.


d) Kişisel Veri Sahibinin 6698 sayılı Kanun’un 11. Maddesinde Sayılan Hakları

Kişisel veri sahipleri olarak, haklarınıza ilişkin taleplerinizi bize iletmeniz durumunda, Vakfımız, talebin niteliğine göre talebi en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde sonuçlandıracaktır. Ancak, işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi hâlinde, Vakfımız tarafından Kişisel Verileri Koruma Kurulunca belirlenen tarifedeki ücret alınacaktır. Bu kapsamda kişisel veri sahipleri, Vakfımızdan;

>Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,

>Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,

>Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,

>Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,

> Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,

>6698 sayılı Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,

>İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,

>Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.


6698 sayılı Kanun’un 13. maddesinin 1. fıkrası gereğince yukarıda belirtilen haklarınızı kullanmakla ilgili talebinizi “yazılı” veya Kişisel Verilerin Korunması Kurulunun belirlediği diğer yöntemlerle, kimliğinizi tespit edici gerekli bilgiler ile, 6698 sayılı Kanun’un 11. maddesinde belirtilen hangi hakkınızın kullanımına ilişkin olduğunu açıklayan talebinizi, aşağıda bulunan “Başvuru Formunu” doldurmak sureti ile, formun ıslak imzalı bir nüshasını Vakfımızın “Filistin Caddesi No:16 GOP-Ankara” adresine bizzat elden iletebilir, noter kanalıyla veya iadeli taahhütlü mektup yoluyla gönderebilirsiniz.

Başvuru formu