KEV’İN TARİHÇESİ

Köksal Eğitim Vakfı, 25.02.1993 tarihinde başarılı fakat imkanları kısıtlı öğrencilerin eğitimlerini tamamlamasına katkıda bulunmak amacıyla, Pet Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. H. Güntekin Köksal ile eşi Eczacı, Bestekar ve Pet Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Köksal tarafından kurulmuştur.

Kendisi de devlet bursuyla okuyan Prof. Dr. Güntekin Köksal KEV’ in kuruluş hikayesini şöyle anlatıyor:

“Ben memur çocuğuyum. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi sınavlarını kazandım, ancak okurken hayatımı idame etmemi sağlayacak parayı bulamadım. Kardeşim de kolejde okuyordu ve ailemin her ikimizi de okutacak parası yoktu. Bende tüm akrabalarıma, eşime, dostuma mektup yazdım. Sadece 1 akrabam bana destek verebileceğini söyledi. İşte bu olay ileride imkanları kısıtlı öğrencileri okutmam için bana vesile oldu.” Köksal, 2 sene KEV Başkanlığını yürütmüştür.

Kuruluşundan itibaren 22 yıl süreyle Ecz. Bestekar Pınar Köksal KEV’in Yönetim Kurulu Başkanlığını büyük bir başarı ve özveriyle yürütmüştür. 2016 yılı itibariyle görevini kızı Zeynep Köksal Yaykıran’a devretmiştir. Köksal Eğitim Vakfı kurulduğu günden günümüze kadar, binlerce üniversite öğrencisine burs imkanı tanımış ve yüzlerce öğrenciye karşılıksız kitap yardımında ve sosyal yardımda bulunmuştur.

Vakıf kuruluşunun ilk 22 yılında karşılıklı olarak burs vermiş, böylelikle gerek Pet Holding’in katkılarıyla, gerek gönüllülerinin, gerekse mezun olan bursiyer öğrencilerin geri ödemeleri ile idame ettirilmiştir. Kurulduğu günden günümüze mezunları arasında; Mühendisler, Avukatlar, İdariciler, Hakimler, Doktorlar, İş İnsanları, Sanatçılar olmuştur. Türkiye’de ve dünyada KEV mezunları, birbirinden farklı ve başarılı işlerde, şirketlerde ve pozisyonlarda çalışmış, çalışmaktadırlar.

KEV'in 30 Yıl içerisinde başardıkları

 • KEV olarak 30 yıldır Köksal Ailesi, Pet Holding ve iştirakleri ve binlerce bağışçının desteğiyle farklı alanlarda okuyan 1000’e yakın üniversite öğrencisine karşılıksız eğitim bursu desteği sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz.
 • 2016 yılında başlattığımız “Öğrenci Velisi Programı” ile 50’ye yakın üniversite öğrencisinin eğitim bursunu bireysel bağışlar ile sağladık.
 • 2016 senesinden itibaren öğrencilerimizin yurt dışı deneyimi kazanabilmesi için Erasmus programı ile yurtdışına gitmelerini teşvik ettik ve 20’ye yakın öğrencimizi yurtdışı Erasmus eğitimleri süresince 200 avro burs ile destekledik.
 • 30 yılda 1000’lerce öğrenciye kitap yardımında ve çeşitli yardımlarda bulunduk.
 • 2016 senesinden itibaren 15 öğrencimize İngilizce Eğitim Bursu vererek eğitimlerine katkı sağladık.
 • 2016 yılından itibaren öğrencilerimizi sadece maddi olarak desteklemeyip kültürel ve sanatsal gelişimlerine de katkıda bulunmak için çeşitli etkinliklere 1000’den fazla bilet temin ettik.
 • Öğrencilerimizin gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla vakfımızda farklı konularda her yıl en az 2 adet eğitim semineri düzenledik.
 • Son 4 yıldır gelenekselleştirdiğimiz “Mezuniyet Çayı” etkinliklerimizde, mezunlarımızla buluşup hedeflerini dinledik; kendilerine nasıl destek olabileceğimiz konusunda sohbet ettik.
 • Vakıf merkezimizde 30 yıldır 50’den fazla sergi ve konser gibi organizasyonlar gerçekleştirerek hem sanatçıları hem de öğrencileri destekledik.
 • 4 okulun kütüphanesini oluşturduğumuz kitap kampanyaları ve KEV dostlarının desteği ile birlikte oluşturduk.
 • Son olarak, 6 yıldır katıldığımız yardımseverlik yarışlarında, 135 kişi vakfımız öğrencileri yararına kampanya açarak 5000’den fazla bağışçının desteğiyle öğrencilerimize eğitim bursu sağladı.

VİZYONUMUZ

Bağımsız, dinamik, şeffaf, güvenilir ve istikrarlı bir kurum olmak.

MİSYONUMUZ

Başarılı olup maddi imkanı kısıtlı, çalışkan,güvenilir,dürüst ve öncü gençleri öğrenimleri süresince desteklemek; onların sanatsal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamak.

İLKE VE DEĞERLER

Güvenilir ve Dürüsttür.
Yurttaşlarının mutlu olduğu laik, çağdaş ve modern Türkiye’yi hedefler.
Atatürk ilkelerine ve devrimlerine gönülden bağlıdır.
Hukukun üstünlüğüne inanır.
İnsan,doğa ve çevreye saygılıdır.
Değişime ve gelişime açıktır. Sürekli daha iyi’yi kovalar.
Takım ruhuna inanır.
Empati yapar.
Eğitime katkı sunar.

hedefler

Başarılı olup maddi imkanları kısıtlı olan öğrencilere burs sağlamak,
Bursiyer sayısını genişleterek Vakfı Büyütmek,
Bursiyerlerinin ”Hayatlarına Dokunmak’,
Sadece para vermek değil, öğrencilerine farklı ihtiyaçları konusunda da yardımcı olmaya çalışmak,mentorlük etmek,
Sosyal sorumluluk projelerine destek vermek.